Originální nákres svítidla Taccia. © Fondazione Achille Castiglioni

1958

V roce 1958 se bratrská dvojice Achille Castiglioni a Pier Giacomo Castiglioni rozhodli navrhnout stolní lampu Taccia pro nepřímé osvětlení. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit sošný objekt, který by měl kovovou základnu s ukrytým halogenovým světelným zdrojem. Žárovka by svítila vzhůru a odrážela se od bílé prohnuté plochy jinak čirého stínidla. Světlo z lampy by nebylo oslnivé, přesto by dokázalo místnost dostatečně osvítit pro drobnou práci nebo čtení.

První prototyp svítidla Taccia. © Fondazione Achille Castiglioni

1960

Po dvou letech a několika studiích designéři přichází s prvním prototypem svítidla. Základna je perforovaná pro odvod tepla ze silného halogenového zdroje. Stínidlo tvaru mísy je vyrobeno z plastu a to čirého po obvodu a bílého neprůhledného na svém vrcholu. Několik později provedených testů však potvrdilo nemožnost použití plastu pro krytí a odrážení světla kvůli jeho deformaci teplem.

Achille a Pier Giacomo Castiglioni testují svítidlo Taccia. © Ugo Mulas

1962

Italská společnost Flos v březnu 1962 uvádí na trh stolní lampu Taccia, která je 64,5 centimetrů vysoká a 19 centimetrů široká. Po dalších letech zkoumání a navrhování přichází designéři s finálním produktem. Základna svítidla je tvořena z hliníku a kryta čirým sklem (s průměrem 49,5 centimetru) s bíle lakovanou difuzní částí. Z vnějšku matně a uvnitř leskle. Sklo odolá hravě vůči vysokým teplotám uvnitř svítidla.

Svítidlo Taccia ve verzi z roku 2010. © Flos

2010

Společnost Flos po mnoha studiích uvádí lampu s LED zdrojem, který nahrazuje tradiční halogenovou žárovku. Vnější design lampy Taccia zůstává nezměněn, změněna byla pouze technologická část. Snížení teploty nahrazením původního zdroje se otevírá nová cesta k modernizaci svítidla.

Taccia LED a Taccia Small. © Frank Huelsboemer

2016

V dubnu 2016 představil Flos malou verzi svítidla Taccia, jenž je proporčně zmenšena a je asi o čtvrtinu menší než její předobraz. Současně představil také novou verzi klasické velké verze lampy s plastovým stínidlem nahrazující sklo. Jedná se o materiál polymethylmethakrylát (PMMA) známý jako plexisklo. Nově také obsahuje vylepšený COB LED zdroj s nízkým vyzařováním tepla. Rozšířeny byly i barevné verze základen od černé a stříbrné až po bronzovou a fialovou, která je dostupná jen u malé verze.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce:

Koupit na DesignBuy.cz

text o exponátu napsal