První skica svítidla Arco © Fondazione Achille Castiglioni

1962

Stojací lampa Arco, kterou v roce 1962 navrhla bratrská dvojice Achille Castiglioni a Pier Giacomo Castiglioni, přicházela s geniálním nápadem umístit přímo nad stůl světelný zdroj bez nutnosti závěsného systému. Inspirováni pouličními lampami navrhli minimalistickou interiérovou lampu tvořenou velkým obloukem sahající do výšky až 250 centimetrů. Díky tomuto řešení je možné pod lampou volně procházet.

Stojací lampa Flos Arco © Flos

1962

Svítidlo uvedené do prodeje ještě v témže roce je tvořeno bílou mramorovou ručně broušenou základnou o váze přibližně 60 kilogramů, k níž je přimontován důmyslný systém nastavitelných do sebe vložených nerezových ohýbaných hranolů. Na konci těchto hranolů, jimiž vede přívod elektřiny, je umístěno pohyblivé nerezové z vnitřku bíle lakované stínidlo tvaru dvoutřetinové koule, které je směrem ke stropu perforováno na fixní části. Klasickým zdrojem je speciální stříbřená halogenová žárovka. Unikátní na lampě je otvor v mramorovém podstavci. Dva lidé po provlečení pevné tyče otvorem mohou svítidlo přenášet po místnosti.

Flos Arco ve verzi s LED zdrojem z roku 2012 © Flos

2012

V roce 2012, k 50tému výročí lampy, představila značka Flos novou verzi svítidla Arco s moderním LED zdrojem, která doplňuje běžnou verzi s halogenovou žárovkou. Lampa je k nepoznání stejná od své prvotní verze, jen pod stínidlem je formou souvislé světelné plochy umístěn LED zdroj o síle 18 wattů a teplotě 2700 kelvinů. Dále má svítidlo nový typ ovladače, které umožňuje nastavit plnou či poloviční intenzitu světla.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce:

Koupit na DesignBuy.cz

text o exponátu napsal