První skica stolní lampy Tizio. © Richard Sapper

1971

V roce 1971 se Richard Sapper rozhodl navrhnout novou lampu, protože prý nemohl najít vhodné svítidlo na jeho pracovní stůl. Chtěl lampu s malou hlavou, dlouhými rameny a nechtěl aby byla upínací ke stolu. Navíc se sní muselo snadno manipulovat, aby vždy svítila přesně tam, kam on potřebuje. Tak vznikla lampa Tizio jako skica.

Klasická verze stolní lampy Tizio. © Artemide

1972

Návrhu se ujala italská značka Artemide, která o rok později přivedla do prodeje stolní halogenovou verzi v černé verzi. Tizio bylo v mnoha ohledech revoluční. Minimalistický hranatý design a v podstatě neomezený pohyb ve čtyřech směrech systémem protiváhy, se stal unikátní. Transformátor byl navíc ukryt v podnoži jako těžiště a lampa dokázala svítit o dvou intenzitách.

Zmenšená verze stolní lampy Tizio 35. © Richard Sapper

1990

Po velkém úspěchu hlavně v 80. letech, kdy se z lampy stala ikona takzvaného hi-tech designu, přišlo Artemide s novou menší verzí lampy označovanou jako Tizio 35. Je o 20 procent menší než klasická verze a oproti klasické 50 wattovému zdroji je vybavena slabším 35 wattovým halogenem.

Stolní lampa Tizio Plus s kyvnou hlavou. © Richard Sapper

1991

Jen o rok později přichází do prodeje verze Tizio Plus, které má stejné parametry jako klasická původní verze. Novinkou je však kyvnost hlavy až o 42 stupňů. Lampa tak nemusí svítit jen na stůl, ale je možné ji vyklopit například směrem ke stěně. Tato verze byla navíc poprvé stmívací.

Stříbrné provedení stolní lampy Tizio. © Artemide

1998

V roce 1998 se Artemide rozhodlo přivést na trh několik nových barevných variant. Tizio už tak není v prodeji pouze v klasické černé verzi, ale v několika dalších jako bílá, stříbrná šedá či leštěný lakovaný surový kov. Zájem o barevné verze však nebyl tak velký, proto od nich začala značka postupně upouštět a jsou dostupné jen u některých variant.

Miniaturní verze lampy Tizio Micro. © Artemide

2002

Pro malé pracovní stoly přišlo Artemide v říjnu 2002 s novou miniaturní verzi lampy označovanou jako Tizio Micro. Nejmenší z rodiny je o 40 procent menší než klasická verze a vybavena pouze 20 wattovým halogenovým zdrojem. Do výroby šla v provedeních v černé, bílé a nově leštěný hliník.

LED verze klasické stolní lampy Tizio. © Artemide

2008

Moderní doba a technologický pokrok se odrazila i v této ikoně designu a v roce 2008 Artemide představilo Tizio LED s moderním LED zdrojem místo klasického halogenu. Design i všechny konstrukční parametry byly převzaty od klasické prvotní verze, jen jedna halogenová žárovka byla vyměněna za 5 LED diod o výkonu osm wattů. Na všechny nové verze a jejich vývoj dohlížel sám designér Richard Sapper.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce:

Koupit na DesignBuy.czČtěte a sledujte

DesignMag.cz: Zemřel velikán světového designu Richard Sapper

text o exponátu napsal