První skici lisu na citrusy Juicy Salif od Philippe Starcka pro Alessi. © Alessi

1988

Lis na citrusy Juicy Salif navrhl francouzský designér Philippe Starck v roce 1988, když na své dovolené navštívil jednu z restaurací. V pizzerii si objednal kalamáry a než mu jídlo přinesli nakreslil na papírové prostírání několik skic, které spíše než lis na citrusy připomínaly mimozemský koráb. Toto prostírání složil do obálky a poslal do společnosti Alessi, s níž v té době spolupracoval. Alberto Alessi okamžitě pochopil, že půjde o velký projekt a pustili se do výroby.

Finální produkt lisu na citrusy Juicy Salif od Philippe Starcka pro Alessi. © Alessi

1990

V roce 1990 začala sériová výroba jednoho z nejkontroverznějších lisů na citrusy minulého století. Produkt je označován za velmi elegantní, ale méně praktický. Přesto si vysloužil obdiv celého designérského světa a dodnes je sériově vyráběn a prodáván. Do své sbírky jej dokonce zařadilo i Museum of Modern Art v New Yorku. Lis je vyroben z polytetrafluorethylenu, polyamidu a pokryt vrstvou leštěného hliníku. Je 29 centimetrů vysoký, 14 centimetrů široký a váži přibližně 600 gramů.

Limitované výroční edice lisu Juicy Salif (zleva) zlatá, bronzová a bílá. © Alessi

2015

K výročí 10 let vyrobilo Alessi v roce 2000 limitovanou edici 10 000 číslovaných kusů lisu, který byl pokryt plátky zlata a 47 tisíc kusů limitované nečíslované edice v černé barvě. Zajímavostí je, že zlatá edice je pouze na ozdobu, citron totiž zlacení eroduje. V roce 2015 k výročí 25 let vyrobilo Alessi limitovanou kolekci 299 kusů lisu z bronzu a začalo vyrábět produkt také v bílé barvě.

Juicy Salif XXL

2021

U příležitosti výročí 100 let značky Alessi připravila tato italská značka speciální edici Juicy Salif XXL. Jedná se o velkou interiérovou sochu s výškou 187 centimetrů. Vyrobená je z polyethylenu a v limitovaném počtu je prodávána za 1 000 €.

Juicy Salif Studio n.3

2022

Philippe Starck připravil pro Alessi další speciální edici lisu na citrusy nazvaného Juicy Salif Studio n.3. Jde o limitovanou edici 999 kusů vyrobených z masivního bronzu s tím, že lisovací část má velmi neobvyklý zakroucený design. V tomto případě jde o sběratelskou uměleckou edici.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce:

Koupit na DesignBuy.cz

text o exponátu napsal