První dochované nákresy nože Rybička. © Mikov

1902

V Mikulášovicích v roce 1902 vystavěli pod stávajícími výrobními objekty novou čtyřpodlažní tovární budovu s číslem popisným 459. V této době firma pravděpodobně začala s výrobou legendárního nože Rybička. Tehdy se vyráběl ve třech velikostech.

První dochovaný nůž Rybička (dole) s aktuální verzí (nahoře). © Mikov

1902–1945

Historické prameny o Mikovu a noži Rybička do konce 2. světové války příliš neříkají. Vyráběly se pravděpodobně tři velikosti a to jen po omezenou dobu. Předválečné katalogy uvádí výrobu různých verzí. Po válce došlo k vyřazení dvou variant a zůstala pouze nejmenší.

 

Nože Mikov vyráběné v roce 1961. © Mikov

1961

Zavírací kapesní nůž Rybička se stal jedním ze symbolů České země. Převážně si ji všichni spojujeme s dětskými léty. Je to jeden z mála výrobků světa jenž dokázal oslovit (a stále oslovuje) generace lidí, beze změny tvaru. I v době socialismu Mikov dál vyrábí Rybičku a to překvapivě i ve zlatavé zinkové verzi.

 

Nůž Rybička od Mikov. © Mikov

1989

Ani sametová revoluce Rybičku nezastavila. Z Mikovu se záhy stala společnost s ručením omezeným a Rybička se ustálila v jejich katalogu. Stala se nejprodávanějším výrobkem značky a díky kvalitě si produkt i výrobce získali důvěru spotřebitelů. Mikov vyrábí i další zajímavé a postupně modernizuje své portfolio.

 

Limitované verze nože Rybička od Mikov. © Mikov

2013

Jedním z nejvíce exkluzivních provedení nože Rybička je investiční verze z pravého masivního 18karátového zlata s čepelí z damaškové oceli. Nůž je balen v krabičce ve tvaru mapy České republiky. Cena přesahuje 200 tisíc českých korun a závislá je i na aktuální ceně zlata.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce:

Koupit na DesignBuy.cz

text o exponátu napsal