Patent Libuše Niklové na nafukovací hračku © Libuše Niklová

1971

Nafukovací hračky a objekty začala Libuše Niklová navrhovat pro značku Fatra od roku 1963, kdy vytvořila Slepičku a poté ještě několik dalších. V roce 1971 přišla s nápadem vyrobit z PVC fólií dětský nafukovací nábytek. O rok později si patentovala vynález na Buvola a Koníka, na kterém děti mohli po nafouknutí sedět obkročmo a skákat na něm.

Buvol od Libuše Niklové © Fatra

1973

K sériové výrobě, jenž započala až o dva roky později v roce 1973, vedla ještě dlouhá cesta. Niklová ve spolupráci s technology připravovala zkušební svářecí elektrody, pomocí kterých se vyrábí hračky dodnes. Před vypracováním finálního technologického postupu pro výrobu bylo nutné vyrobit 300 až 500 kusů pro ověřovací sérii, která finálnímu zahájení výroby předcházela. Hračky v té době před uvedením na trh schvalovala podniková rada a veřejnosti se představovaly na veletrhu Pragoexpo.

Buvol (mládě) a Buvol © Fatra

1976

V roce 1976, kdy již Buvol slavil úspěch u mnoha dětí i dospělých, přišla Libuše Niklová s návrhem Buvola mláděte, které bylo asi o polovinu menší než jeho dospělý vzor (33 x 35 centimetrů). Hračka se začala vyrábět v roce 1978, ale její výroba se dodnes neudržela.

Nafukovací hračky Slon, Housenka, Žirafa, Buvol, Koník a Prasátko © Fatra

2016

Aktuálně napajedelská Fatra vyrábí podle designu Libuše Niklové celkem šest sedacích hraček a to původní metodou svařování fólií pomocí svářecích elektrod. Vyráběn je Slon (od roku 1974), Housenka (od roku 1976), Žirafa (od roku 1974), Buvol (od roku 1973), Koník (od roku 1973) a Prasátko (od roku 1976). Dále se vyrábí trojice úchopových hraček pro nejmenší děti. Design hraček je zcela původní.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce:

Koupit na DesignBuy.czČtěte a sledujte

DesignMag.cz: Hřiště hraček je hravá retro výstava Libuše Niklové

text o exponátu napsal