Škoda Superb 640 z roku 1935 a Škoda Superb 3000 OHV z roku 1939. © Škoda Auto

1934

Historicky první vůz tohoto jména byl uveden v roce 1934. Automobil, na jehož celkovém ztvárnění se podílel Vladimír Matouš, užíval podvozek s nezávislým odpružením předních i zadních kol listovými pery, dělenou zadní nápravu (zavěšenou v silentblocích) či hydraulické brzdy. Jeho karosářský výraz, jemuž dominovaly samostatné blatníky a strmá maska chladiče, dotvořily balonové pneumatiky a chromové detaily. Vrchol nabídky představoval model Superb 3000 OHV, jenž byl produkován v letech 1938 až 1949.

Škoda Superb z roku 2001. © Škoda Auto

2001

První generační vydání novodobého vozu Superb bylo představeno v roce 2001. Stalo se tak v expozici automobilové výstavy ve Frankfurtu. Z hlediska designu šlo o věrnou realizaci koncepční studie Montreux, jež byla uvedena téhož roku na autosalonu v Ženevě. Výroba automobilu probíhala v letech 2001 až 2008, přičemž v roce 2006 došlo k decentní modernizaci vnějšího designu, která zahrnovala přepracování optiky koncových světel či modifikaci horní lišty čelní masky.

Škoda Superb z roku 2008. © Škoda Auto

2008

V roce 2008 byla v prostorách autosalonu v Ženevě představena nová generace vozu, tentokrát v podobě automobilu, jehož karoserie kombinovala vlastnosti třídimenzionálního sedanu a liftbacku. Proměnu z tradičního vozidla na model s výklopnou zadní stěnou umožnil mechanismus Twindoor, jehož prostřednictvím bylo možné přepínat mezi těmito dvěma režimy. O rok později proběhla premiéra varianty kombi, historicky prvního vozu Superb s touto karoserií. Na jaře roku 2013 byl v Šanghaji odhalen tvarový facelift, který se vztahoval na obě karosářské verze.

title

2015

V únoru roku 2015 bylo odhaleno nejnovější provedení vozu Superb, jehož výstavní premiéra proběhla téhož roku na autosalonu v Ženevě. Rozvržení proporcí karoserie, jakož i dílčí části exteriérového tvarosloví (například plastické ohraničení kapoty) vycházejí z koncepční kreace VisionC, která byla představena v roce 2014 tamtéž. Výstavní premiéru varianty Combi automobilka uskutečnila loni na automobilové výstavě ve Frankfurtu.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte přímo u výrobce:

Koupit u výrobceČtěte a sledujte

DesignMag.cz: Nová Škoda Superb je revolucí v designu značky
DesignMag.cz: Škoda Superb dostal nový zmodernizovaný design

text o exponátu napsal