Židle S Chair: Model 275 a Model 276. © Panton Design

1956

S myšlenkou na stohovatelnou plastovou židli přišel před 2. světovou válkou již Ludwig Mies van der Rohe. Poprvé se do jejího navrhování pustil Verner Panton v letech 1949 až 1950, ještě při studiích na škole. Snil o židli z jednoho kusu plastu, který by byl navíc samonosný. Inspirací mu prý byly plastové kbelíky. Předchůdcem jeho židle Panton Chair byla židle S-Chair z roku 1956, která byla jedním z návrhů na sedací nábytek do soutěže Neue Gemeinschaft für Wohnkultur vyhlášené značkou WK-Möbel. Byla vyrobena z překližky ve 14 vrstvách a vyráběna ve dvou modelech 275 a 276. Přestože židle byla vyráběna sériově, nenaplňovala Pantonovy představy.

První skica židle Panton Chair. © Vitra Design Museum

1959

V letech 1958 až 1959 vytvořil Verner Panton několik skic, které předznamenávaly dnes již známou židli Panton Chair. V roce 1960 vyrobil několik prototypů židle z polystyrenu, který ale nebyl vhodný pro sezení. Pozdější prototyp na bázi plastu, který vyrobil společně s Dansk Akryl Teknik, však dostal svůj hrubý tvar a měl pomoci najít výrobce z použitelného materiálu.

Manfred Diebold, Rolf Fehlbaum, Verner Panton a Josef Stürmlinger při vývoji židle Panton Chair. © Vitra Design Museum

1963

Verner Panton se rozhodl v roce 1963 kontaktovat švýcarskou značku Vitra. Seznámil se s Willi Fehlbaumem, který byl stejně jako mnoho dalších výrobců nábytku fascinován jeho skicami židlí bez nohou z plastu. Spolu se dohodli na vývoji této židle a Panton se i s rodinou přestěhovali do Basileje, aby na židli mohl intenzivně pracovat.

Poprvé představený finální model židle Vitra Panton Chair. © Louis Schnakenburg

1967

V letech 1965 až 1967 se vývoj židle posunul výrazně dopředu. V srpnu 1967 představila značka Vitra a Verner Panton finální podobu židle Panton Chair vyrobené ze zastudena lisované polyesterové pryskyřice vyztužené skelným vláknem. Prezentován byl model židle hned v několika barvách.

Židle Panton Chair od značky Vitra. © Panton Design

1970

Druhá série židle Panton Chair byla v roce 1968 vyráběna z tuhé polyuretanové pěny. Tento proces výroby byl i nadále velmi nákladný i zdlouhavý, vyrobit jednu židli trvalo 30 minut. V roce 1970 proto Vitra nahradila tento materiál injekčním vstřikováním termoplastu. Použit byl obarvený branulát Luran-S vyrobený společností BASF. Díky tomuto materiálu musely být posíleny hrany a žebrování pod sedákem. Židle se takto vyráběla až do roku 1979, kdy byla výroba zastavena a licence na výrobu vrácena Verneru Pantonovi.

Židle Panton Chair od značky Vitra. © Panton Design

1983

V roce 1983 byla výroba židle obnovena v druhé verzi z tvrdé lakované polyuretanové pěny. O obnovu se však nepostarala značka Vitra ale značka Horn, patřící pod WK-Möbel, která byla v 50. letech vyhlašovatelem soutěže na nový sedací nábytek. Tyto židle se zde vyráběly až do roku 1990 a mohly nést označení Panton.

Židle Panton Chair Classic z polyuretanu od značky Vitra. © Vitra

1990

Výrobu židlí převzala Vitra až v roce 1990, kdy je na trh uvedla jako Panton Chair Classic. Židle je vyráběna dodnes z tvrdé polyuretanové pěny s lesklou lakovanou povrchovou úpravou. V nabídce jsou tři klasické barvy bílá, černá a červená. Židle je 830 milimetrů vysoká a 500 milimetrů široká. Je právem označována za ikonu designu 20. století. Panton Chair Classic je prodávána dodnes.

Matná židle Panton Chair z polypropylenu od značky Vitra. © Vitra

1999

V roce 1999 přišla Vitra s židlí Panton Chair vyrobenou z probarevného polypropylenu a matným povrchem, tak jak byla dle informací značky Vitra původně Pantonem navržena. Židle má stejné velikosti, avšak sedák a opěrák mají trochu jiné proporce. Vyráběna je v celkem šesti barvách a určena i pro venkovní použití.

Matná dětská židle Panton Junior z polypropylenu od značky Vitra. © Vitra

2008

Dětskou o 25 procent zmenšenou verzi židle uvedla Vitra na trh v roce 2008 jako Panton Junior. Vyráběna je ve stejných proporcích jako Panton Chair z probarveného polypropylenu a matným povrchem. Určena je pro děti do 3 let a vyráběna v šesti dětských barvách.

Aktuálně vyráběné verze židle: Panton Chair Classic, Panton Chair, Panton Junior a miniatura. © Vitra

2016

Značka Vitra aktuálně vyrábí tři modely židlí Panton Chair Classic, Panton Chair a dětskou Panton Junior. V posledních letech v rámci různých sezónních kampaní vyrábí některé modely také v limitovaných edicích v nové barvě, nejčastěji se jedná o model Panton Chair. Taktéž pod hlavičkou Vitra Design Museum vyrábí miniatury židle ve zmenšení 1:6. V prodeji jsou po pěti kusech v bílé, černé, červené, žluté a modré.

Panton Glow a Panton Chrome. © Vitra

2018

K výročí 50 let od uvedení na trh Vitra připravila výroční limitovanou edici o dvou modelech. Prvním modelem je Panton Chrome, která odkazuje na 70. léta, kdy se Panton neúspěšně pokoušel o reflexní lehce nepoškrabatelný povrch židle. Panton Chrome používá spolehlivý postup metalizace v kombinaci s ruční prací. Druhou židlí je Panton Glow, která odkazuje na Pantonovu instalaci Visiona 2 z roku 1970. Tato židle je opatřena pěti vrstvami laku s fosforeskujícím pigmentem, který absorbuje denní světlo a večer pak září.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce:

Koupit na DesignBuy.czČtěte a sledujte

DesignMag.cz: Věčně moderní židle Panton Chair slaví 50 let

text o exponátu napsal