Skica vázy Savoy od Alvara Aalta. © Iittala

1936

V roce 1936 navrhl architekt a designér Alvar Aalto vázu Savoy, u které se inspiroval oděvem Laponců (nebo též Sámové, je etnická skupina žijící v oblasti Laponska sahající od severní Skandinávie až po ruský poloostrov). Název vázy byl odvozen nové luxusní restaurace v Helsinkách, pro níž Aalto se ženou navrhovali interiér a kde byla váza poprvé umístěna jako dominanta každého stolu. Návrhu vázy předcházelo několik skic, kde designér hledal ideální tvar spočívající v jednoduchosti a eleganci.

Ikonický tvar vázy Savoy. © Iittala

1937

Na světové výstavě v Paříži byla v létě roku 1937 oficiálně představena kolekce váz Savoy od finské značky Iittala. Aalto se totiž se skicami na vázu zúčastnil a vyhrál v soutěži sklárny Karhula Iittala na nové objekty pro tuto výstavu. Ve váze se spojovaly ladně plynoucí křivky, které evokují volně rozpuštěné dámské šaty nebo rozmanitě tvarované jezero. Vázy v několika velikostech zaujaly návštěvníky finského pavilonu. Zahájena byla výroba několika velikostí váz.

title

1954

Výroba váz byla od svého prvního představí až do roku 1954 poměrně komplikovaná. Prvně se vázy foukaly do formy z tenkých ocelových pásů chycenými ocelovými kolíky (kvůli možnostem úprav tvaru dle libosti). Od této technologie bylo nutné upustit a vyrobit formy ze dřeva, které byly používány až do roku 1954. Poté byly nahrazeny formami z litiny používanými dodnes. I v současné době se vázy vyrábí původními postupy ručně. Vyrobit jednu vázu trvá asi 30 hodin ve 12 výrobních fázích. Celkově se na samotné výrobě podílí 7 mistrů svého oboru. Každý kus je tak neopakovatelný originál.

Aktuálně vyráběná kolekce váz Savoy. © Iittala

2016

Váza Savoy, jako jedna z dekorativních ikon 20. století, se dodnes vyrábí v několika velikostech a také barevných provedeních. Nejmenší váza má 95 milimetrů, největší pak 600 milimetrů. Zajímavostí je, že váza s velikostí 140 milimetrů, která byla použita v restauraci Savoy, se nevyrábí. Nahrazena byla o dva centimetry větší a funkčnější vázou 160 mm.

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte u prodejce:

Koupit na DesignBuy.czČtěte a sledujte

DesignMag.cz: Ikonická váza Savoy od Alvara Aalta slaví 80. výročí

text o exponátu napsal