Apple iPhone z roku 2007 jako nákres na patentovém úřadě

2005–2007

Od roku 2005 vyvíjela v utajení americká společnost Apple revoluční telefon iPhone, který ve své době neměl obdoby. V roce 2007 byl na patentovém úřadě zaregistrován nákres ukazující velký displej, sluchátko a domovské tlačítko. Další nákresy neukazovaly žádná obvyklé fyzické ovládací klávesy. Autorem byl designér Jonathan Ive a vizionář Steve Jobs.

 

Apple iPhone 1. generace z roku 2007

2007

Po dvou a půl letech příprav byl 9. ledna 2007 přímo Stevem Jobsem představen iPhone. Zařízení spojovalo hudební přehrávač, revoluční telefon a prohlížeč internetu do jediného zařízení. Telefon s dotykovým displejem byl po stránce designu podobný multimediálnímu přehrávači iPod Touch. Přístroj nezabíral 40 procent spodního místa klávesami, jako obvyklá konkurence, ale měl klávesnici na displeji. Jedné tlačítko na displeji byl Home Button pro návrat na domovskou stránku. Po stranách pak ovladač hlasitosti, zámek, tlačítko pro zapnutí a konektor na sluchátka. Zadní stranu zdobilo velké logo a malá čočka 2megapixelového fotoaparátu.

Apple iPhone ve vývoji modelu

2008–2015

Revoluce se podařila a iPhone se stal nejprodávanějším telefonem na světě. Apple nechtěl usnout na vavřínech a začal každý rok model vylepšovat. Nutila ho nejen rychle nastupující konkurence, ale také snaha inovovat a také utržit na výměně za lepší model více a více. Design se od prvního modelu výrazněji nevyvinul. Telefon měnil velikosti, materiály, velikosti displeje a přidával různé inovace jako čtečky otisků prstů, více fotoaparátů, další senzory, rychlejší internet, větší kapacitu uložiště, rychlejší procesor i větší paměť.

Apple iPhone X z roku 2017

2017–2020

Zásadnější proměna designu se konala až u příležitosti desátého výročí iPhone. Nový model iPhone X proměnil především čelní stranu. Zmizely velké okraje nad a pod displejem. Domácí tlačítko nahradila čtečka otisků prstů v displeji a na horní straně vznikl výřez s reproduktorem, senzory a fotoaparátem. U dalších modelů se pouze inovoval tento koncept a mírně upravovaly proporce, vylepšovalo vybavení i materiály. Na revolučnější pojetí je opět zřejmě potřeba nějakou dobu počkat.

 

Koupit aktuálně vyráběnou verzi

Tento exponát se i nadále vyrábí v původní či modernizované verzi.
Kupte, objednejte či poptejte přímo u výrobce:

Koupit u výrobce

text o exponátu napsal